FOTBAL – Programul turului pentru Avântul Reghin, singura echipa mureșeană din Liga a III-a: primul meci, acasă cu Odorheiu Secuiesc

0
142

LIGA III – SERIA 5. După retrogradarea în sezonul trecut a două echipe din județul Mureș (MSE Târgu Mureș și CS Iernut) și retragerea (prin desființarea echipei) a nou-promovatei CSM Târgu Mureș, Avântul Reghin a rămas singura echipă din județul Mureș în Liga a III-a (cea mai “înaltă” divizie în care activează vreo echipă de fotbal din județ).

 

Și în sezonul 2019-2020, Avântul Reghin va activa în seria a 5-a (în sezonul trecut a terminat pe locul 6), o serie care a suferit schimbări importante în ultima săptămână, schimbări oficializate de FRF. Astfel, în afara retragerii din campionat a CSM Târgu Mureș, s-a mai retras din competiției o altă fostă componentă a seriei, AFC Hărman, iar Olimpic Cetate Râşnov a fost mutată din seria a 5-a în seria a 3-a.

 

În seria a 5-a au apărut șase noi echipe, pe lângă nou-promovatele Viitorul Şelimbăr, CS Sânmartin și SCM Zalău: Industria Galda şi Unirea 1924 Alba Iulia au fost mutate în seria a 5-a din seria a 4-a, precum și Luceafărul Oradea (aceasta s-a retras din Liga a II-a şi a înlocuit-o în Liga a III-a pe retrogradata din sezonul trecut ACS Energeticianul, care şi-a schimbat numele în Viitorul Pandurii Târgu Jiu).

 

Avântul Reghin va disputa primul meci al ediției 2019-2020 în 24 august, pe teren propriu, cu AFC Odorheiu Secuiesc, iar în 31 august va întâlni, în deplasare, pe Sănătatea Cluj.

 

FRF a repartizat, ca și anul trecut, în fiecare serie a Ligii a III-a câte 16 echipe, din care va promova în Liga a II-a cele cinci echipe clasate la sfârșitul sezonului pe locul 1 în cele cinci serii. În Liga a IV-a vor retrograda ocupantele locurilor 16, 15, 14 și 13 din fiecare serie plus echipa cea mai slab clasată de pe locul 12 din toate cele cinci serii.  echipă, cea mai slab clasată de pe locul 12, din toate cele cinci serii (în acest caz, se iau în calcul numai rezultatele înregistrate de aceasta cu echipele de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat).

 

Iată calendarul complet al turului seriei a 5-a a Ligii a III-a în ediţia 2019-2020:

 

Etapa 1 – 24 august 2019

 

SCM Zalău – Unirea Dej

Viitorul Şelimbăr – Unirea 1924 Alba Iulia

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Sănătatea Cluj

Avântul Reghin – AFC Odorheiu Secuiesc

CS Sânmartin – Luceafărul Oradea

CFR Cluj 2 – Industria Galda

Sticla Arieşul Turda – Minaur Baia Mare

ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir

 

Etapa a 2-a – 31 august 2019

 

Unirea Dej – Metalurgistul Cugir

Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea

Industria Galda – Sticla Arieşul Turda

Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2

AFC Odorheiu Secuiesc – CS Sânmartin

Sănătatea Cluj – Avântul Reghin

Unirea 1924 Alba Iulia – ACS Unu Fotbal Club Gloria

SCM Zalău – Viitorul Şelimbăr

 

Etapa a 3-a – 07 septembrie 2019

 

Viitorul Şelimbăr – Unirea Dej

ACS Unu Fotbal Club Gloria – SCM Zalău

Avântul Reghin – Unirea 1924 Alba Iulia

CS Sânmartin – Sănătatea Cluj

CFR Cluj 2 – AFC Odorheiu Secuiesc

Sticla Arieşul Turda – Luceafărul Oradea

ACS Fotbal Comuna Recea – Industria Galda

Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare

 

Etapa a 4-a – 14 septembrie 2019

 

Unirea Dej – Minaur Baia Mare

Industria Galda – Metalurgistul Cugir

Luceafărul Oradea – ACS Fotbal Comuna Recea

AFC Odorheiu Secuiesc – Sticla Arieşul Turda

Sănătatea Cluj – CFR Cluj 2

Unirea 1924 Alba Iulia – CS Sânmartin

SCM Zalău – Avântul Reghin

Viitorul Şelimbăr – ACS Unu Fotbal Club Gloria

 

Etapa a 5-a – 21 septembrie 2019

 

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Unirea Dej

Avântul Reghin – Viitorul Şelimbăr

CS Sânmartin – SCM Zalău

CFR Cluj 2 – Unirea 1924 Alba Iulia

Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj

ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc

Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea

Minaur Baia Mare – Industria Galda

 

Etapa a 6-a – 28 septembrie 2019

 

Unirea Dej – Industria Galda

Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare

AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir

Sănătatea Cluj – ACS Fotbal Comuna Recea

Unirea 1924 Alba Iulia – Sticla Arieşul Turda

SCM Zalău – CFR Cluj 2

Viitorul Şelimbăr – CS Sânmartin

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Avântul Reghin

 

Etapa a 7-a – 05 octombrie 2019

 

Avântul Reghin – Unirea Dej

CS Sânmartin – ACS Unu Fotbal Club Gloria

CFR Cluj 2 – Viitorul Şelimbăr

Sticla Arieşul Turda – SCM Zalău

ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea 1924 Alba Iulia

Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj

Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc

Industria Galda – Luceafărul Oradea

 

Etapa a 8-a – 12 octombrie 2019

 

Unirea Dej – Luceafărul Oradea

AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda

Sănătatea Cluj – Minaur Baia Mare

Unirea 1924 Alba Iulia – Metalurgistul Cugir

SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea

Viitorul Şelimbăr – Sticla Arieşul Turda

ACS Unu Fotbal Club Gloria – CFR Cluj 2

Avântul Reghin – CS Sânmartin

 

Etapa a 9-a – 19 octombrie 2019

 

CS Sânmartin – Unirea Dej

CFR Cluj 2 – Avântul Reghin

Sticla Arieşul Turda – ACS Unu Fotbal Club Gloria

ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Şelimbăr

Metalurgistul Cugir – SCM Zalău

Minaur Baia Mare – Unirea 1924 Alba Iulia

Industria Galda – Sănătatea Cluj

Luceafărul Oradea – AFC Odorheiu Secuiesc

 

Etapa a 10-a – 26 octombrie 2019

 

Unirea Dej – AFC Odorheiu Secuiesc

Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea

Unirea 1924 Alba Iulia – Industria Galda

SCM Zalău – Minaur Baia Mare

Viitorul Şelimbăr – Metalurgistul Cugir

ACS Unu Fotbal Club Gloria – ACS Fotbal Comuna Recea

Avântul Reghin – Sticla Arieşul Turda

CS Sânmartin – CFR Cluj 2

 

Etapa a 11-a – 02 noiembrie 2019

 

CFR Cluj 2 – Unirea Dej

Sticla Arieşul Turda – CS Sânmartin

ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin

Metalurgistul Cugir – ACS Unu Fotbal Club Gloria

Minaur Baia Mare – Viitorul Şelimbăr

Industria Galda – SCM Zalău

Luceafărul Oradea – Unirea 1924 Alba Iulia

AFC Odorheiu Secuiesc – Sănătatea Cluj

 

Etapa a 12-a – 09 noiembrie 2019

 

Unirea Dej – Sănătatea Cluj

Unirea 1924 Alba Iulia – AFC Odorheiu Secuiesc

SCM Zalău – Luceafărul Oradea

Viitorul Şelimbăr – Industria Galda

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Minaur Baia Mare

Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir

CS Sânmartin – ACS Fotbal Comuna Recea

CFR Cluj 2 – Sticla Arieşul Turda

 

Etapa a 13-a – 16 noiembrie 2019

 

Sticla Arieşul Turda – Unirea Dej

ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj 2

Metalurgistul Cugir – CS Sânmartin

Minaur Baia Mare – Avântul Reghin

Industria Galda – ACS Unu Fotbal Club Gloria

Luceafărul Oradea – Viitorul Şelimbăr

AFC Odorheiu Secuiesc – SCM Zalău

Sănătatea Cluj – Unirea 1924 Alba Iulia

 

Etapa a 14-a – 23 noiembrie 2019

 

Unirea Dej – Unirea 1924 Alba Iulia

SCM Zalău – Sănătatea Cluj

Viitorul Şelimbăr – AFC Odorheiu Secuiesc

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Luceafărul Oradea

Avântul Reghin – Industria Galda

CS Sânmartin – Minaur Baia Mare

CFR Cluj 2 – Metalurgistul Cugir

Sticla Arieşul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea

 

Etapa a 15-a – 30 noiembrie 2019

 

ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Dej

Metalurgistul Cugir – Sticla Arieşul Turda

Minaur Baia Mare – CFR Cluj 2

Industria Galda – CS Sânmartin

Luceafărul Oradea – Avântul Reghin

AFC Odorheiu Secuiesc – ACS Unu Fotbal Club Gloria

Sănătatea Cluj – Viitorul Şelimbăr

Unirea 1924 Alba Iulia – SCM Zalău

 

Returul campionatului începe în 7 martie 2020, iar ultima etapă are loc în 30 mai 2020.

 

Andrei TUDORAN

 



ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului msnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.

LĂSAȚI UN MESAJ