Cătălin Chirilă, aur la Cupa Mondială

SPORT. Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, iar Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă s-au impus în Finala A a probei de Canoe-2 pe 1.000 metri, sâmbătă, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria).
La canoe simplu, campionul mondial al probei, Cătălin Chirilă s-a impus în finală cu timpul de 3 min 55 sec 10/100, devansându-i pe germanul Conrad Scheibner, cu 1 sec 96/100, şi pe polonezul Wiktor Glazunow, cu 3 sec 48/100.

Sprincean şi Nuţă au câştigat la canoe dublu cu timpul de 3 min 48 sec 11/100, fiind urmaţi de polonezii Dominik Nowacki/Lukasz Witkowski, la 1 sec 50/100, şi de moldovenii Oleg Tarnoschi/Mihai Chihaia, la 2 sec 61/100.

Vineri, Cătălin Chirilă câştigase şi proba de canoe simplu pe 500 metri, în care este vicecampion mondial şi medaliat cu bronz la Europene.