Guvernul României plănuiește măsuri pentru prevenirea răspândirii de informații false în campania electorală / A Román Kormány intézkedést tervez az álhírek terjedésének megakadályozására a választási kampányban
LEGISLAȚIE. Guvernul României intenționează să creeze un mecanism de prevenire a răspândirii de conținut deepfake pe rețelele de socializare în viitoarea campanie electorală, a anunțat joi, într-o conferință de presă, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Bogdan Ivan.
Conform planurilor, guvernul ar urma să creeze un „hub” de comunicare electorală menit să faciliteze contactul direct între autoritățile române și marile companii care gestionează social media. Această măsură ar face parte din lupta împotriva știrilor false și a conținutului manipulator în perioada electorală.
Bogdan Ivan a declarat că există deja programe de filtrare eficiente pentru a preveni răspândirea de conținut deepfake pe rețelele sociale. Cu toate acestea, în cazul în care astfel de conținut trece de aceste filtre, este nevoie de un mecanism rapid pentru a-l elimina imediat de pe platformele de socializare.
Măsurile planificate includ, de asemenea, consecințe grave pentru încălcarea regulilor. Companiile care încalcă regulile ar putea fi sancționate cu amenzi de până la 7% din cifra de afaceri.
Aceste măsuri arată că Guvernul României ia în serios lupta împotriva știrilor false și a manipulării, mai ales în perioada electorală, și se angajează să asigure puritatea și transparența spațiului informațional. Măsurile luate în domeniul social media și al comunicării politice sunt pași importanți pentru a păstra integritatea și securitatea procesului democratic.
TÖRVÉNYTERVEZET. A román kormány tervezi egy mechanizmus létrehozását, amely megakadályozná a deepfake tartalmak elterjedését a közösségi médiában a közelgő választási kampány idején – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan, a kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter.
A tervek szerint a kormány egy választási kommunikációs „csomópontot” hozna létre, amelynek célja a román hatóságok és a közösségi médiát kezelő nagyvállalatok közötti közvetlen kapcsolattartás elősegítése. Ez a lépés az álhírek és a manipulatív tartalmak elleni küzdelem részét képezné a választási időszakban.
Bogdan Ivan elmondása szerint már léteznek hatékony szűrőszoftverek, amelyek megakadályozzák a deepfake tartalmak terjedését a közösségi médiában. Azonban ha ezek a tartalmak mégis átjutnak ezeken a szűrőkön, akkor szükség van egy gyors mechanizmusra a közösségi média platformokról való azonnali eltávolításuk érdekében.
A tervezett intézkedések a szabályok megszegésének komoly következményeit is magukban foglalják. A vállalatok, amelyek megsértik az előírásokat, akár a forgalmuk 7 százalékáig terjedő bírságra is számíthatnak.
Ezek az intézkedések azt jelzik, hogy a román kormány komolyan veszi az álhírek és a manipuláció elleni harcot, különösen a választási időszakban, és elkötelezett az információs tér tisztasága és átláthatósága iránt. A közösségi média és a politikai kommunikáció terén tett lépések fontos lépések a demokratikus folyamatok integritásának és biztonságának megőrzése érdekében.