Alkotmánybíróság közzétette az elnökválasztás érvénytelenítésének indoklását

KÖZLEMÉNY. Az Alkotmánybíróság közzétette az elnökválasztás érvénytelenítéséről szóló határozatának indoklását, amely szerint a választási folyamat minden szakasza sérült a jogszabályok megsértése és számos szabálytalanság miatt. A testület hangsúlyozta, hogy ezek a problémák torzították a választási versenyt, korlátozták a választás szabadságát, befolyásolták a kampány átláthatóságát és tisztaságát, valamint figyelmen kívül hagyták a kampány finanszírozására vonatkozó jogi előírásokat.

A bíróság megállapította, hogy a választás szabadságát is veszélyeztette a választók félretájékoztatása az elnökválasztási kampányban. Különösen Călin Georgescu független jelölt agresszív marketingstratégiájára figyeltek fel, amely a romániai választási törvények megkerülésével és a közösségi média algoritmusainak manipulálásával valósult meg.

Az indoklás részletezi, hogy a Georgescu kampányát népszerűsítő tartalmak nem jelentek meg választási hirdetésként, ami ellentmond a választási törvények előírásainak. A bíróság az online kampány anyagaira is felhívta a figyelmet, amelyeknek átlátható módon kellene megjelenniük, megjelölve a finanszírozót és a terjesztési technikát.

A testület azt is hangsúlyozta, hogy Călin Georgescu megsértette a kampány finanszírozására vonatkozó törvényi rendelkezéseket, mivel elhallgatta kampánykiadásait. Emlékeztettek arra, hogy Georgescu 0 lejes kampányköltségvetésről számolt be az Állandó Választási Hatóságnak, ami ellentmondott a belügyminisztérium és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) jelentésében szereplő adatoknak.

A SRI november 28-i ülésén ismertetett jelentése szerint Călin Georgescu TikTok kampányát Bogdan Peşchi finanszírozta, összesen egymillió euró értékben. Az adatok szerint Peşchi október 24. és november 24. között 381 ezer dollárt fizetett ki a TikTok-felhasználóknak, hogy támogassák Georgescu népszerűsítését.

Az Alkotmánybíróság döntései és indoklása mérföldkőnek számítanak a román politikai életben, és jelentős hatással lehetnek a jövőbeni választási folyamatokra és jogszabályi keretekre. A politikai elemzők és a közvélemény figyelemmel kísérik a helyzet alakulását, amely kulcsfontosságú a jogállamiság és a demokratikus normák szempontjából Romániában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare