Anyanyelv Nemzetközi Napja – Február 21.

ANYANYELV. 1999-ben az UNESCO közgyűlése február 21-ét az anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította, ezzel felhívva a figyelmet a Föld nyelvi sokszínűségére és gazdagságára. A nyelvi sokszínűség a kultúrák és hagyományok megőrzésének egyik alappillére, és elengedhetetlen a világ kulturális örökségének fenntartásához.

A Földön több mint 6000 nyelvet beszélnek, melyeknek körülbelül a fele veszélyben van. Egy nyelvet akkor minősítenek veszélyeztetettnek, amikor a beszélők száma százezer alá csökken. Az utolsó beszélő halála után a nyelv felelevenítése szinte lehetetlen, ezért az UNESCO fontosnak tartja, hogy ráirányítsa a figyelmet a nyelvek kihalásának folyamatára.

A világnap létrejötte egy történelmi eseményhez köthető: Banglades javaslatára emlékeznek arra, hogy 1952-ben Pakisztánban az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé, miközben a bangladesiek anyanyelve a bengáli volt. A diákok Dakkában fellázadtak az anyanyelv elnyomása ellen, ami erőszakos összecsapásokhoz vezetett, és öt diák életét követelte. Ezt a napot a bangladesiek az anyanyelv napjává nyilvánították.

Az UNESCO felmérései szerint az anyanyelv és az identitás szoros összefüggésben állnak, és az egyének teljesítményére is hatással vannak idegen nyelvi környezetben. A többnyelvű oktatás, amely legalább három nyelv – az anyanyelv, egy regionális vagy nemzeti nyelv és egy világnyelv – használatát tartalmazza, jelentős megoldást nyújthat ezen problémák kezelésében.

Az UNESCO az emberi jogok egyetemes nyilatkozata, hangsúlyozza azt, hogy mindenki egyenlő hozzáférést kapjon jogaihoz, függetlenül nyelvétől vagy hátterétől. Érdekesség, hogy a nyilatkozat az egyik legjobban lefordított dokumentum a világon, eddig 508 nyelvre és nyelvjárásra.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare