Árcsökkenés a benzin és gázolaj piacon Romániában

ÁRCSÖKKENÉS. Olcsóbb lett a benzin és a gázolaj a töltőállomásokon Romániában, hiszen mindössze négy nap alatt több mint 20 banival csökkentek az árak. A tendencia várhatóan folytatódni fog, mivel a kőolaj világpiaci jegyzései továbbra is zuhanó irányzatot mutatnak.
A legfrissebb információk szerint Bukarestben, a Petrom töltőállomásán a normál benzin literenkénti ára 7,08 lej, míg a prémium benzin ára 7,64 lej. A Lukoil töltőállomásnál ez a szám 7,06 lej, illetve 7,67 lej a prémium benzinnél. A normál gázolaj literenkénti ára 7,26 lej a Petromnál és 7,27 lej a Lukoilnál, míg a prémium gázolaj ára 7,67 lej a Petromnál és 7,63 lej a Lukoilnál, amit a HotNews által elemzett adatok is megerősítenek.
Országos szinten az üzemanyagárak akár ±10%-kal is eltérhetnek az azonos benzinkútláncon belül, a különböző töltőállomások költségeitől függően. Az üzemanyagok árcsökkenése mögött a nyersolaj jegyzésének meredek visszaesése áll, ami közvetlen hatással van a feldolgozott kőolajtermékek árára, amelyek alapján a kiskereskedelmi árakat is meghatározzák. Emellett a dollár enyhe gyengülése is hozzájárult a helyzethez.
Globálisan a nyersolaj jegyzései a 2021 óta nem látott mélypontra estek vissza, ami részben az Egyesült Államok által elindított vámháború, részben pedig az OPEC múlt heti döntése következménye, amely a vártnál nagyobb mértékben növelte a kitermelést. Április 2-a óta, amikor az Egyesült Államok bejelentette a magasabb vámokat, a nyersolaj jegyzései körülbelül egyötödével estek vissza. A csökkenés szerdán is folytatódott, amikor a WTI (amerikai nyersolaj) ára 59 dollár, míg a Brent típus ára 62 dollár volt, jelentette a Reuters az Agerpres hírügynökség forrására hivatkozva.
A jövőben további árcsökkenésekre lehet számítani a benzinkutaknál, tekintettel arra, hogy általában 20–40 nap szükséges ahhoz, hogy a nyersolajat finomítsák és üzemanyagként eljuttassák a töltőállomásokra. Romániában az üzemanyagok árának körülbelül fele adókból és jövedéki illetékekből áll, amelyeket az állam szed be, míg a nyersolaj ára körülbelül 30–35%-ot tesz ki, a maradék pedig a finomítás, szállítás és a vállalatok nyereségmarzsa.
Ez a helyzet sokak számára kedvező hír, hiszen a csökkenő üzemanyagárak nagyban befolyásolják a mindennapi költségeket és a gazdasági életet.