Ciolacu bejelentette – 2025-re 7%-ra csökkentik a költségvetési hiányt

POLITIKA. Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke, bejelentette, hogy a kormány hétfői ülésén elfogadják a költségcsökkentő és adóügyi intézkedéseket tartalmazó úgynevezett „salátarendeletet”. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben a „felelőtlen gazdaságpolitika” automatikusan az ország adósbesorolásának leminősítéséhez, a befektetők elűzéséhez, és nagyon magas kamatlábú hitelekhez vezetne.

Ciolacu emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottsághoz benyújtott hétéves deficitcsökkentési terv értelmében Romániának 2025-re 7%-ra kell csökkentenie a költségvetési hiányt. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország továbbra is hozzáférhessen az uniós forrásokhoz és a helyreállítási alaphoz, amelyek alapvetőek Románia korszerűsítéséhez.

A „salátarendelet” három fő célt szolgál:

  1. Az állami kiadások csökkentése,
  2. A pazarlás mérséklése, amely mintegy 19 milliárd lejt jelent a GDP 1%-át kitevő mértékben,
  3. Az államkassza bevételeinek növelése.

A miniszterelnök kiemelte, hogy a kormány nem fog megszorító intézkedéseket bevezetni. Szerinte a korábbi megszorítások alatt a fizetések 25%-os csökkentése, az áfa 19%-ról 24%-ra emelése, valamint az iskolák és kórházak bezárása valósult meg.

A sürgősségi rendelet értelmében 2025-ben befagyasztják a közjogi méltóságok fizetését, a politikai pártoknak nyújtott állami támogatást pedig 25%-kal csökkentik. Emellett a jövő évben nem lesz lehetőség az állami alkalmazottak bérének növelésére, és többletpótlékokat, prémiumokat sem fognak kapni.

A közszférában létszámstopot rendelnek el, és bizonyos intézményeket, ügynökségeket összevonnak vagy felszámolnak. Ciolacu szerint létrehozzák a kormányzati tevékenység hatékonyságáért felelős főosztályt, amely jövőre a GDP 1%-ával csökkenti az állami kiadásokat, és ezen a főosztályon pro bono fognak dolgozni a szakemberek.

A kormány célja, hogy a költségvetési intézkedésekkel és a strukturális átalakításokkal fenntartja Románia gazdasági stabilitását, ezáltal hozzájárul a fenntartható fejlődéshez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare