Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok kilépését az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és az UNESCO-ból

KÜLPOLITIKA.  Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, kedden aláírta azt a rendeletet, amely az ország részvételének megszüntetését jelenti az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, valamint tagságának megszüntetését az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében (UNESCO). A bejelentést a Fehér Házban tett sajtótájékoztatón tette közzé.

Ezen a rendezvényen Trump további lépéseket is ismertetett, amelyek között szerepelt az Egyesült Államok kilépése az ENSZ palesztin menekülteket segélyező és munkaközvetítő ügynökségéből (UNRWA). A döntés hátterében az áll, hogy a múlt év során aggasztó információk kerültek nyilvánosságra arról, hogy egyes UNRWA-munkavállalók kapcsolatba hozhatók a Hamász terrorszervezettel.

Trump korábbi elnöki ciklusa alatt már hozott hasonló döntéseket, és vele együtt az Egyesült Államok már korábban kilépett a párizsi klímaegyezményből és az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Az újabb lépésekkel Trump az ENSZ működésére és pénzügyi hozzájárulására tereli a figyelmet, kijelentve, hogy a világ legnagyobb hatalmának jelentős anyagi támogatásának visszavonása gyorsan érzékelhető következményekkel járhat.

Trump nemcsak az ENSZ-szel kapcsolatos döntéseket hozott, hanem egy rendeletet is aláírt, amely a gazdasági nyomás fokozását célozza Irán ellen. Az amerikai pénzügyminisztériumot arra kötelezte, hogy szigorú szankciókkal akadályozza meg az iráni olajexportot. Az elnök hangsúlyozta, hogy „nincs más választása”, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy a gazdasági nyomásgyakorlás mértéke mérsékelt formában fog megvalósulni.

Trump kijelentette, hogy „erősnek és határozottnak kell lenni Iránnal szemben” ugyanakkor megemlítette azt a lehetőséget, hogy a jövőben esetleg rendezett kapcsolatokat alakíthatnak ki Iránnal, hangsúlyozva a nukleáris fegyverek megszerzésének megakadályozását.

Trump az izraeli miniszterelnök, Benjámin Netanjahu washingtoni látogatásakor bejelentette, hogy az Egyesült Államok tervezi átvenni a Gázai övezet irányítását. Az elnök ezt egy „erős javaslatként” említette, amely hosszú távú stabilitást hozhatna a térségbe, beleértve újjáépítési és fejlesztési projekteket.

Netanjahu a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy Izrael álláspontja a Gázai övezettel kapcsolatban változatlan: a térségnek nem szabad fenyegetést jelentenie Izrael számára. Az izraeli miniszterelnök Trumpot „Izrael történetének egyik legnagyobb barátjaként” jellemezte, elismerve a legutóbbi döntéseit, amelyek segítették Izraelt a fegyverzethez való hozzáférésben.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatosan Trump megjegyezte, hogy „nagyon jó és konstruktív tárgyalások” zajlanak az orosz és ukrán vezetés között, hangsúlyozva a harcok mielőbbi lezárásának fontosságát. Az elnök nem részletezte a konkrét diplomáciai lépéseket, de kiemelte, hogy a konfliktus gyors befejezésére van szükség az emberéletek megóvása érdekében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare