Románia IT-piacának helyzete – Marosvásárhely az országos dobogón

STATISZTIKA. Románia, mint feltörekvő ország az információtechnológiai ágazatban, egyre inkább felzárkózik a Nyugat-Európában alkalmazott fizetésekhez, derül ki a legújabb nemzetközi elemzésből. A Transparent IT Job Market Report 2024 című kutatás szerint tavaly a romániai IT-szakemberek bruttó bérei szinte azonosak voltak a hollandiaiakkal, tükrözve ezzel a román piac fejlődését.
A kutatás alapján a romániai informatikai cégek átlagos havi nettó fizetése tavaly 13 600 lej (kb. 2730 euró) volt, míg a medián 12 500 lej (kb. 2510 euró). A kolozsvári programozók keresete a legmagasabb, havi nettó 15 700 lejt is elér, míg Marosvásárhely a harmadik helyen áll 11 900 lejjel, megelőzve Bukarestet.
Ezek az adatok alátámasztják, hogy a román IT-piacban a kezdő szakemberek átlagosan 5400 lejes nettó fizetést, míg a seniorok 16 000 lejt is kereshetnek. Az elemzés rávilágít arra, hogy a romániai bérek már nemcsak hazai, hanem nemzetközi összehasonlításban is versenyképesek.
Bár a fizetések dinamikusan emelkednek, a közelmúltban az IT-ágazat válságának jelei is megjelentek, különösen a kormány új megszorító intézkedései következtében. Januártól a kisebb, 10 000 lej alatti havi keresetű IT-dolgozók esetében eltörölték az adókedvezményeket, ami jelentős nettó bércsökkenést eredményezett a munkavállalók számára. A cégek többsége pedig nem kompenzálja ezt az elvesztést.
Szakértők, mint Szélyes Levente, a kolozsvári Codespring | Softech vezérigazgatója, úgy vélik, hogy a jövőbeli növekedés stagnálásra számíthat, mivel a befektetők egyre óvatosabbá válnak az új gazdasági környezetben. A salátarendelet hatásai alapjaiban boríthatják fel az üzleti tervek kiszámíthatóságát, ami kihívások elé állítja az ágazat szereplőit.
Összességében, miközben a román IT-piac fejlődése biztató, a közelmúlt politikai és gazdasági helyzete új kihívások elé állítja a szakembereket. Az IT-szektor jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy a törvényi keretek és a gazdasági döntések támogassák a fenntartható fejlődést és a versenyképességet.