Tárgyalások kezdődhetnek a kormányzásért Romániában

POLITIKA. A legutóbbi parlamenti választások eredményhirdetését követően elindulhatnak a tárgyalások a parlamenti többség kialakítása érdekében. A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu, megerősítette szándékát, miszerint Romániának a fejlődés és az európai integráció jegyében kell folytatnia tevékenységét.

A PSD eddig a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) koalícióban rendelkezett parlamenti többséggel, de a következő mandátumban már nem élveznek hasonló helyzetet. Ciolacu jelezte, hogy első körben Ilie Bolojannal, a PNL megbízott vezetőjével fog tárgyalni a kialakult helyzetről. Különösen hangsúlyozta, hogy nem tervezi, hogy a választások második helyén végzett, magyarellenes AUR-ral lépjenek szövetségre, kiemelve: „Ez már írásban is adtam.”

A PSD a PNL-lel és az RMDSZ-szel együtt korábban többséget alkotott a Képviselőházban és a Szenátusban. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kérdésével kapcsolatban Ciolacu nem tett egyértelmű kijelentéseket, miközben Elena Lasconi, az USR elnöke, nyitottnak mutatkozott egy esetleges tárgyalásra. Lasconi hangsúlyozta, hogy most már nemcsak pártokról és politikai szereplőkről van szó, hanem Románia jövőjéről, és szükségesnek tartja egy egységes, pro-európai kormány megalakítását.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, a választási programjuk előkészítéséről beszélt, hogy konkrét javaslatokkal állhassanak elő a koalíciós egyeztetéseken. Ő is támogatja egy erős parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíció létrehozását, amely a PSD-t, a PNL-t, az USR-t és az RMDSZ-t tömöríti. Kiemelte, hogy a pártok döntéshozóinak félre kell tenniük „hiúságukat” és a „múltbéli sérelmeiket”, hogy gyakorlati döntéseket hozzanak, amelyek visszaállítják a közönség politikai bizalmát.

A kisebbségi kormányzás lehetőségéről Kelemen Hunor kijelentette, hogy egy PNL-ből, USR-ből és RMDSZ-ből álló kisebbségi kormány egy fél év alatt megbukna, és politikai káoszt idézhetne elő az országban, hasonlóan Bulgária helyzetéhez.

A következő hónapok tehát kulcsfontosságúak lesznek Románia politikai tája számára, és a pártok közötti tárgyalások irányítása meghatározhatja az ország jövőbeli fejlődését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare