Uniós csúcstalálkozó kezdődött ma Brüsszelben

EURÓPAI UNIÓ. Ma Brüsszelben újabb csúcstalálkozót tart az Európai Unió 27 vezetője, amelynek rendkívül sűrű napirendjét a legfrissebb geopolitikai válságok és a jövőbeli kihívások határozzák meg. Az esemény középpontjában áll Oroszország ukrajnai háborúja, valamint Donald Trump által kezdeményezett diplomáciai tárgyalások és az EU új, több milliárdos újrafegyverzési tervei.

A vezetők a találkozón megvitatják a versenyképesség fokozásának szükségességét, az illegális migráció kezelését, a közel-keleti helyzetet, a többoldalú rendet, valamint az EU költségvetésének jövőjét. Az uniós költségvetést súlyosan megterhelték az elmúlt évek egymást követő válságai, így a résztvevők prioritásként kezelik a pénzügyi stabilitás biztosítását.

Csak két hete tartottak csúcstalálkozót, ahol Ukrajnáról és a védelemről tárgyaltak, most azonban a helyzet újabb gyorsulással változott, ezért hívták össze a rendkívüli találkozót, hogy reagáljanak Donald Trump diplomáciai lépéseire és Moszkvával való fordulatra.

Orbán Viktor miniszterelnök már tegnap megérkezett Brüsszelbe, és hangsúlyozta, hogy Magyarország nem kíván közös adósságba keveredni, és saját költségvetéséből vállalja a szükséges hozzájárulást, melyhez már meg is van a fedezete. A brüsszeli EU-csúcson várhatóan Ukrajna katonai támogatásáról döntenek, cifra helyzetben, mivel Magyarország talán nem vesz részt a döntéshozatalban.

Ilie Bolojan ügyvivő államfő az Európai Tanács ülése előtt kijelentette, hogy versenyképes gazdaságra van szükség. A versenyképesség erősítése érdekében szó esik az ügyintézések megkönnyítéséről a vállalkozók támogatása céljából, valamint arról, hogy a vállalatok és családok számára megfizethetőbb energiát biztosítsanak, továbbá a tőkepiacok egységesítéséről is tárgyalnak.

A védelem tematikájában megvitatják Ukrajna helyzetét, és foglalkoznak az európai védelmi ipar fejlesztésével, amely kedvező hatással lehet az európai gazdaságra, foglalkoztatottságra, kutatásra és technológiafejlődésre. Ezen kívül a közel-keleti helyzet is terítékre kerül az ülés során.

A mai csúcstalálkozó tehát kulcsfontosságú a jövőbeli együttműködések és döntések szempontjából, és várhatóan jelentős hatással lesz az EU politikai és gazdasági irányaira.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ultimele articole

Articole Similare