Bernadette Szőcs încheie parcursul la WTT Contender Zagreb în sferturi

SPORT. Bernadette Szőcs, considerată cea mai frumoasă sportivă din România, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTT Contender Zagreb. Într-o confruntare cu Miu Hirano din Japonia, Szőcs a pierdut în minim de seturi, scor 17-15, 11-9, 12-10, într-un meci care a durat doar 40 de minute.

În drumul său spre sferturi, Bernadette Szőcs a obținut victorii notabile împotriva Haeun Yang și Lily Zhang, câștigând cu 3-2 în primul tur și cu 3-0 în optimile de finală. Cu toate acestea, meciul împotriva niponei Hirano s-a dovedit a fi prea dificil pentru sportiva româncă.

După această înfrângere, Bernadette Szőcs va lua o pauză și nu va participa la turneul WTT Star Contender de la Ljubljana, unde România va fi reprezentată de Eliza Samara, Adina Diaconu și Andreea Dragoman.

În următoarele săptămâni, Bernadette Szőcs ar putea concura la WTT Contender Lagos, care va avea loc între 17 și 23 iunie.