Italia se califică dramatic în optimile EURO 2024 după egalul cu Croația

EURO 2024. Selecționata Italiei, deținătoarea trofeului, a reușit o calificare dramatică în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania. Într-un meci tensionat pe Leipzig Stadium, Squadra Azzurra a remizat cu Croația, scor 1-1, în Grupa B. Acest rezultat a eliminat practic echipa croată, care a câștigat medalia de bronz la CM 2022.

Modric marcheză, dar ratează și un penalty
Croația a deschis scorul prin veteranul Luka Modric în minutul 55, după ce ratase un penalty cu doar un minut mai devreme. Portarul italian Gianluigi Donnarumma a avut o intervenție spectaculoasă la șutul lui Modric, dar nu a putut împiedica golul venit imediat după. Modric a devenit astfel cel mai vârstnic marcator de la EURO, la 38 de ani și 289 de zile.

O primă repriză cu ocazii pentru ambele echipe
Meciul a început cu Croația în atac, având prima mare ocazie în minutul 5, când Donnarumma a respins spectaculos șutul lui Sucic. Italia a răspuns în minutul 21, când Retegui a trimis cu capul puțin pe lângă poartă la centrarea lui Calafiori. Portarul croat Livakovic a fost providențial în minutul 27, când a apărat o lovitură de cap periculoasă a lui Bastoni.

Echipa lui Spalletti a continuat să presioneze, dar șutul lui Pellegrini din minutul 36 a fost reținut de portar. Cu toate acestea, prima repriză s-a încheiat fără goluri.

Un final de meci dramatic
În repriza secundă, Croația a primit un penalty în minutul 53, după ce mingea a lovit mâna lui Frattesi. Donnarumma a apărat șutul lui Modric, dar Croația a deschis scorul un minut mai târziu. Italia a avut mai mult de o jumătate de oră pentru a găsi un gol egalizator, dar a avut puține ocazii clare.

Momentul decisiv a venit în minutul 90+8. Calafiori a avut o incursiune personală, pasând în stânga la Zaccagni, care a trimis o acoladă la colțul lung, fără speranțe pentru Livakovic, salvând Italia de la o posibilă eliminare.

Italia întâlnește elveția în optimi
Italia s-a clasat pe locul secund în Grupa B și va juca în optimile de finală contra Elveției, a doua clasată în Grupa A. Meciul se anunță unul intens, având în vedere forma bună a ambelor echipe în acest turneu.

În concluzie, Italia a demonstrat o dată în plus reziliența și capacitatea de a lupta până la ultima secundă, calificându-se astfel în optimile EURO 2024 într-un mod dramatic și spectaculos.