Mihaela Anton obține medalie de bronz la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024

SPORT. În cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret Gangwon 2024, Mihaela Anton a adus o bucurie imensă echipei românești, obținând o prețioasă medalie de bronz la disciplina de monobob. Performanța ei remarcabilă a fost rezultatul unei zile intense, în care a reușit să se impună cu determinare și talent.

Prima manșă a competitiei a adus o provocare pentru Mihaela Anton, cu un start mai puțin favorabil, clasându-se pe locul 6. Cu toate acestea, sportiva nu s-a lăsat descurajată și a abordat a doua manșă cu hotărâre, evidențiindu-și adevărata valoare. O împingere puternică la start, o conducere excelentă și o coborâre rapidă au culminat cu satisfacția meritată la linia de sosire. Antrenorul Dan Scurtu a explodat de bucurie la vederea eleva sa urcând pe podium cu medalia de bronz.

Luiza Olaru, o altă reprezentantă a României în competiție, s-a clasat pe locul 6, contribuind și ea la eforturile echipei naționale.

Competiția a fost câștigată de Maja Voigt din Danemarca, iar argintul a revenit tailandezei Agnese Campeol. Momentul culminant al ceremoniei de decernare a medaliei Mihaelei Anton a fost momentul în care aceasta a primit onorabila distincție din partea președintelui Federației Internaționale de Bob, Ivo Ferriani, membru al Comitetului Internațional Olimpic (CIO).