PERFORMANȚĂ – Sportivii Fángli și Nicușan (CSM Târgu Mureș), campioni naționali după prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin olimpic

0
67

CAMPIONI NAȚIONALI – NATAȚIE. Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş, 21 de ani, originară din Târgu Mureș) a câştigat clar titlul de campioană națională în proba de 50 m bras, miercuri, 23 martie 2022, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin olimpic, găzduite de Bacău, cu timpul de 00:32:69.

Fángli a fost urmată în clasamentul final de Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) – 00:33:96 și Sara Julia Fabian (CS Olimpia Bucureşti) – 00:34:25. Ea va mai concura în probele de 100 și 200 m bras (la 200 m mixt s-a clasat pe locul 7, iar la 50 m fluture nu a prins finala).

De asemenea, Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş, 21 de ani, originar din Pitești) a devenit campion național în proba de 200 m bras (una dintre specialitățile sale), cu timpul 02:19:42.

Înotătorul de la clubul mureșean a fost urmat pe podium de Mihai Iacob (CSM Piteşti) 02:20:91 și Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:21:30. Nicușan va mai participa la probele 50 și 100 m bras, precum și la 200 m mixt.

* Foto: @CSM Târgu Mureș