Rezultatele României la Campionatele de înot de la Lima – 8 ​​medalii !!!

SPORT. Sportivii tricolori au câștigat opt ​​medalii la Campionatele Mondiale de înot de juniori de la Lima 2022, plasând România pe locul patru după Japonia, Ungaria și Polonia.

Starul în ascensiune al înotului – David Popovici a venit cu medalii de aur la 200 m și 100 m liber, stabilind un nou record de competiție pentru primul.

România a fost reprezentată și la ștafeta 4X100m liber masculin, în cadrul căreia David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu au câștigat medalia de aur.
Popovici a mai stabilit un record competițional (47:07) în timpul ștafetei. Franța și Lituania au ocupat locul doi, respectiv al treilea.

La ștafeta mixtă 4X100m liber, David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu au câștigat medalia de argint.
Bianca Costea a câștigat medalia de aur la proba de 50 m liber în ultima zi a competiției.

În total, România a obținut patru medalii de aur, două de argint și două de bronz în timpul competiției.

La campionat au participat peste 700 de sportivi din 100 de țări, dar sportivii ruși și americani au lipsit.