Românca Jaqueline Cristian a câştigat turneul ITF de la Le Neubourg (Franţa)

SPORT. Jaqueline Cristian, aflată pe locul 87 WTA, a cucerit titlul la turneul ITF de la Le Neubourg, Franța, dotat cu premii totale de 80.000 de dolari.

În vârstă de 24 de ani, Jaqueline s-a impus în fața belgiencei Magali Kempen (locul 327 WTA) și a câștigat cu scorul de 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 33 de minute de joc.
Cristian a fost superioară la mingile de break câştigate (6/8 faţă de 4/13), Kempen încheind şi cu 7 duble greşeli.

În turneul de la Le Neubourg, Jaqueline a reușit să treacă de Kartal, Partaud, Bonaventure, Tan și Kempen, cedând patru seturi. Doar în ultimul act nu a avut nevoie românca de set decisiv pentru a obține victoria.

Datorită succesului înregistrat în Franța, Jaqueline Cristian va înregistra o ascensiune importantă în clasamentul WTA. Sportiva noastră a început această săptămână pe locul 87 WTA, însă grație victoriilor foarte bune din Franța, ea se află pe locul 68 în clasamentul LIVE, având 841 de puncte.