Românca Loredana Toma a câștigat două medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Bogota

SPORT. Halterofila română Loredana Toma a câștigat luni, 12 decembrie, două medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Bogota, la smulgerea și totalul competiției de 71 de kilograme.

Toma a obținut un nou record mondial de 119 kg și a ocupat primul loc pe podium cu un total de 256 kg, a anunțat Federația Română de Haltere. Ea a terminat proba clean & jerk pe locul patru, cu 137 kg.

Zeng Tiantian a fost a doua pe podium cu un total de 253 kg, în timp ce Angie Palacios a fost a treia cu 252 kg.

„537 de sportivi – 270 de femei și 267 de bărbați din 93 de țări de pe cele 5 continente participă la prima competiție de Calificare Olimpică la Paris 2024 și cea mai importantă din acest an”, a spus Federația Română de Haltere.