Trei medalii de aur și un bronz pentru România la Campionatele Europene de Haltere de la Sofia!

SPORT. Imnul României a răsunat în Arena Sofia, după o evoluție extraordinară a Mihaelei Cambei, care a câștigat 3 medalii de aur și stabilit două noi recorduri europene: unul de Seniori și U23 la totalul olimpic, cu 199 Kg, și unul la stilul aruncat, la U23.

Vechiul record european la aruncat era de 106 kg şi îi aparţinea tot Mihaelei, de anul trecut, de la Erevan. Tot de atunci, sportiva noastră deţinea recordul continental la total, cu 198 kg.
Felicitări, Mihaela!

La categoria 45 kg, Ioana Mădălina Miron a obţinut medalia de bronz la aruncat, cu 85 kg. La smuls, a fost a şasea, cu 65 kg, iar la total s-a clasat a patra, cu 150 kg.
Felicitări, Ioana!

Campionatele Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris. România participă la competiție cu 13 sportivi.
Le dorim mult succes tuturor! Hai, România!