Cătălin Chirilă a câștigat aurul la canoe simplu 1.000 metri la Campionatele Europene

SPORT. Sportivul român Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 de metri, sâmbătă, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Szeged, Ungaria. Performanța sa remarcabilă a adus o mare bucurie României, consolidându-i poziția în elita sportivilor europeni de kaiac-canoe.

Cătălin Chirilă a fost cronometrat cu timpul de 4 minute, 3 secunde și 10 milisecunde, devansându-l pe cehul Martin Fuksa, care a terminat la doar 244 de milisecunde în urma sa. Pe locul al treilea s-a clasat moldoveanul Serghei Tarnovschi, cu un timp de 4 minute, 5 secunde și 744 de milisecunde, la 2 secunde și 734 de milisecunde de câștigător.

Acesta nu este singurul eveniment important pentru Cătălin Chirilă la aceste campionate. El va concura și în finala de la 500 de metri, programată tot sâmbătă, la ora 17:33 (ora României). De asemenea, Chirilă va participa în cursa de 5.000 de metri, care va avea loc duminică, la ora 15:38.

Pe lângă performanțele individuale ale lui Chirilă, echipa României mai are speranțe la medalii în alte probe. Duminică, Ilie Sprîncean și Oleg Nuță vor lua startul în finala la canoe dublu pe 500 de metri, programată la ora 12:35. Această probă reprezintă o oportunitate importantă pentru echipa României de a-și adăuga noi medalii la palmares.

Performanțele sportivilor români la Campionatele Europene de la Szeged reflectă munca intensă și dedicarea acestora, confirmând valoarea lor în competițiile internaționale de kaiac-canoe. De asemenea, aceste realizări contribuie la creșterea prestigiului României în acest sport și oferă un exemplu de urmat pentru tinerii sportivi din țară.