CRONICI DE MECI – Unirea Ungheni câștigă în Cluj, Avântul Reghin pierde la limită, într-un meci tensionat, la Hunedoara

1
361

FOTBAL – LIGA A III-A. Sâmbătă, 20 martie 2021, cele două echipe mureșene de Liga a III-a, Avântul Reghin și Unirea Ungheni 2018, au jucat, ambele în deplasare, în etapa a 12-a a Seriei a 9-a. Bilanțul etapei, una albă, alta neagră – respectiv, Unirea Ungheni se întoarce de la Cluj cu 3 puncte, în urma unei victorii, iar Reghin, se întorce cu o înfrângere, la limită, de la Hunedoara.

Unirea Ungheni, victorie

CS Unirea Ungheni 2018 s-a deplasat la Jucu, acolo unde, pe Stadionul Unirea (care are trasată cea mai strâmbă linie de centru de pe vreun teren din România), a întâlnit CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca (supranumiți Virușii Verzi), echipă care venea după un rezultat de egalitate, 1-1, obținut în deplasare, la AFC Unirea 1924 Alba Iulia. În prima etapă din 2021, Unirea Ungheni a obținut o victorie muncită, 1-0, acasă (prin golul lui Birtalan – min. 56, din 11 m), cu mai bine clasata CSO Cugir (locul 2 în Seria a 9-a), și porneau cu șansa de a se întoarce cu punct/puncte din deplasarea în Cluj, ceea ce s-a și întâmplat.

Antrenorul Ioan Pop a început partida cu doar două schimbări față de etapa precedentă (Iliescu în locul lui Bucur și Solymosy în locul lui Moț), în următorul 11: Feier – Trăistar, Birtalan, Dumbrăvean, Iliescu – Miclean, Vidrăşan, Solymosy, Aldea (cpt.) – Pogăcean, Petriş. Prima repriză, una mai mult de tatonare, în care cele două echipe au încercat, însă fără să riște, s-a încheiat cu 0-0.

A urmat însă o a doua repriză disputată, spectaculoasă, cu 5 goluri, în care antrenorul Pop s-a dovedit inspirat, din cei 4 jucători introduși pe parcursul jocului (Moț, Rotaru, Caliani și Tegbo), doi (Rotaru și Moț) înscriind 3 goluri, dar primii care au marcat au fost gazdele, în minutul 61, prin Cosmin Tilincă . N-au apucat prea bine să se bucure clujenii, că Raul Vidrășan a egalat, 3 minute mai târziu, dintr-un penalty incontestabil.

Apoi a ieșit la rampă Roberto Rotaru, care semnat repede, până s-au dezmeticit clujenii, o dublă (prin golurile din minutele 66 și 78), între care s-a intercalat ca marcator și Laurențiu Moț (în minutul 71, tot din lovitură de la 11 metri). Au fost 7 minute de foc, în care Unirea a mitraliat Virușii Verzi cu 4 goluri, pecetluind soarta partidei.

Să consemnăm și eliminarea lui Raul Ciupe, în minutul 80, pentru al doilea galben după un fault la Laurențiu Moț, însă aceasta n-a fost concretizată în vreun fel pe tabela de marcaj, deși Unirea Ungheni a mai avut pe finalul partidei ocazii de a marca.

Și uite așa s-a scris cronica acestui meci, Sănătatea Cluj-Napoca – Unirea Ungheni: 1-4 (0-0) – au marcat: Tilincă (min. 61) / Vidrășan (min. 64 – din 11 m), Rotaru (min. 66 și 78), Moț (min. 71 – din 11 m). În urma acestui rezultat, nou-promovata Unirea Ungheni urcă pe locul 3 în clasamentul seriei, devansând-o pe conjudețeana Avântul Reghin – sigur, un loc care contează doar la palmares, fiind clare deja echipele care merg la barajul pentru promovare. Etapa următoare, în 26 martie, Unirea Ungheni joacă acasă cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia, o echipă clasată în jumătatea inferioară a clasamentului, care în această etapă a pierdut în deplasarea de la lidera seriei, Unirea Dej (3-1).

Avântul Reghin, înfrângere

La Hunedoara, pe Stadionul Michael Klein, echipa locală CS Hunedoara a întâlnit Avântul Reghin, meciul din tur terminându-se cu scorul 2-1 pentru reghineni. Nu doar asta, ci și poziția din clasament a celor două echipe (hunedorenii erau pe locul 8 din 10, cu doar două victorii și 4 egaluri din 11 partide, iar Reghin venea de pe locul 3, cu 6 victorii și 2 egaluri), a făcut ca meciul să înceapă cu Avântul în postură de favorită. Până și penultima clasată, CS Ocna Mureș, a câștigat în fața hunedorenilor lui Raul Spătaru, etapa trecută. Dar știți cum se zice: Nu-i pentru cine se pregătește…

Antrenorul mureșenilor, Răzvan Dan, a rămas consecvent formulei din prima etapă din acest an și a început meciul cu următorul 11: Bucin – Nimrod, Sergiu Chirilă, Merdariu, Truță – Murar, Sergiu Luca, Covaciu, Cristian Chirilă – Harko – Bujor.

Poate ghinionul reghinenilor din această partidă a constat în faptul că primii (și ultimii) care au marcat au fost gazdele, în minutul 19, prin Erwin Bloj, după gol hunedoreni jucând pentru a-și păstra avantajul minim pe tabela de marcaj, ceea ce era previzibil și nu e de condamnat. Au pârjolit câmpiile, au otrăvit fântânile, s-au apărat cu disperarea celui aflat în zona retrogradabilă a clasamentului, au întârziat jocul, au simulat prin accentuare contactele fizice (în minutele de prelungiri a fost chiar un moment tensionat, un simplu fault de joc transformându-se într-o parodie a simulării, cu cererea acordării unui cartonaș… roșu – până la urmă, arbitrul a împăcat și capra și varza, le-a dat galben ambilor jucători implicați), însă înfrângerea Avântului a fost cauzată de lipsa de orizont cu care au jucat.

Deși au dominat și au controlat posesia după primirea golului, reghinenii nu au știut să desfacă decisiv apărarea pe două linii a hunedorenilor, iar în rarele ocazii în care au făcut-o, au irosit ocaziile cu seninătate și suficiență. Final de partidă, CS Hunedoara – Avântul Reghin: 1-0 (1-0). Avântul Reghin coboară pe locul 4, iar în etapa viitoare, în 26 martie, întâlnește pe teren propriu echipa de pe locul 2 a seriei, CSO Cugir, cea înfrântă în urmă cu 8 zile de nou-promovata Unirea Ungheni.