CUPA ROMÂNIEI – Înotătoarea Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş) a câștigat proba de 50 m bras

0
62
Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş)

NATAȚIE. Miercuri, 1 iunie 2022, la Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte, în cadrul primei zile a Cupei României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, înotătoarea Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş) s-a impus în finala probei feminine de 50 m bras, devansând cu aproape o secundă sportivele cluburilor Steaua București și Atena Constanța.

Iată clasamentul final al probei de 50 m bras:

1. Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş) 00:32:96
  2. Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti ) 00:33:52
  3. Paula Maria Boleacu (ACS Atena Sport Club Constanţa) 00:33:72.

Cel mai bun rezultat al sportivei Fángli Henrietta (21 de ani) în proba de 50 m bras este 00:32:69. În acest an, în 16 februarie, sportiva târgumureșeancă, care este recrutată de Universitatea Houston (SUA), a câștigat proba de 100 metri (01:00:02) și s-a clasat pe locul 3 la 200 metri bras (02:13:48) la American Athletic Conference Championships. De asemenea, ea a devenit triplă campioană națională în 2022, la Campionatul Naţional de înot în bazin olimpic, câștigând toate probele de bras, un stil pe care-l domină la nivel național: 50 m (record personal), 100 m (record național), 200 m (record personal).

* Foto generică: @University of Houston