David Popovici a câștigat finala la 100 de metri liber, la Campionate Naționale de Înot în bazin scurt și a stabilit un record național

SPORT. Campionul nostru, David Popovici a câștigat finala A, ieri în proba de 100 de metri liber de la Campionatele Naționale de Înot în bazin scurt (25m) de la Otopeni, cu timpul de 46.62 secunde. El a stabilit și un nou record cu această reușită.

Locul 2 a fost ocupat de Andrei Andrei Ungur (CSM Brașov), 48.42 secunde, iar podiumul a fost completat de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanța), 48.62 secunde.

În fața a aproximativ 200 de spectatori, campionatul se va desfășura până duminică iar programul lui David este următorul:
-Vineri, 11 noiembrie – 200 liber
-Sâmbătă, 12 noiembrie – 100 mixt
-Duminică, 13 noiembrie – 400 liber

David Popovici va participa la Campionatele Mondiale în bazin scurt de luna viitoare, din Australia.