David Popovici strălucește la Mare Nostrum: nou record la 200 m liber

SPORT. David Popovici, fost campion european și mondial, continuă să impresioneze în lumea înotului. Miercuri seara, la reuniunea Mare Nostrum din Barcelona, înotătorul român a câștigat proba de 200 m liber, stabilind un nou record al competiției cu un timp remarcabil de 1 minut 44 secunde 74/100.

Un final triumfător

Popovici a dominat finala, depășindu-i pe rivalii săi, sud-coreeanul Sunwoo Hwang și japonezul Katsuhiro Matsumoto. Hwang a terminat pe locul al doilea cu 1 minut 45 secunde 68/100, iar Matsumoto a ocupat a treia poziție cu 1 minut 46 secunde 09/100.

Performanță spectaculoasă după o calificare modestă

Interesant este faptul că Popovici a intrat în finală cu doar al cincilea timp din serii, 1 minut 48 secunde 16/100, în timp ce cel mai rapid înotător în serii a fost Sunwoo Hwang, cu 1 minut 47 secunde 31/100. Aceasta face performanța lui Popovici și mai impresionantă, demonstrând capacitatea sa de a se mobiliza în momentele critice.

Un nou record

Noul record stabilit de Popovici a depășit vechea performanță a germanului Paul Biedermann, care a înregistrat un timp de 1 minut 44 secunde 88/100 pe 13 iunie 2005, la Monaco. Acest record subliniază ascensiunea fulminantă a tânărului înotător român pe scena internațională.

Performanțele celorlalți înotători români

La aceeași competiție, Daria-Măriuca Silișteanu a încheiat pe locul 14 la proba de 50 m spate, cu un timp de 29 secunde 44/100, ocupând locul șase în Finala B. În serii, Silișteanu a fost a 16-a cu 29 secunde 66/100.

La proba de 50 m liber, Patrick-Sebastian Dinu s-a clasat pe locul 47 în serii, cu un timp de 23 secunde 45/100.

Performanța extraordinară a lui David Popovici la Mare Nostrum, stabilirea unui nou record al competiției și depășirea unor adversari de top, demonstrează încă o dată talentul și determinarea acestui tânăr înotător. Popovici continuă să fie o sursă de mândrie pentru România și un model de excelență în sportul internațional.