David Ppopovici – medalie de argint în finala probei de 200m liber la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori

SPORT. Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori de la Melbourne (Australia) s-a încheiat duminică, 18 decembrie iar România a obținut un rezultat frumos.

David Popovici a câștigat medalia de argint în finala probei de 200 m liber,
calificat în ultimul act cu al șaselea timp, a oprit cronometrul la 1.40:79 sutimi.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang din Coreea de Sud – 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.
Popovici a fost cel mai tânăr concurent al finalei.

Anul acesta David Popovici a mai cucerit medaliile de aur la 100 m liber şi 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât şi la Mondialele de seniori în bazin olimpic.