EVENIMENT – Programul complet al Zilelor Târgumureșene, ediția a XXV-a: evenimentul se desfășoară în perioada 22-26 iunie 2022

PROGRAMUL COMPLET – ZILELE TÂRGUMUREȘENE 2022. În perioada miercuri, 22 iunie – duminică, 26 iunie 2022, la Târgu Mureș au loc Zilele Târgumureșene. msnews vă prezintă programul complet al evenimentului care cuprinde manifestări diverse.

 

MIERCURI, 22 iunie

Sala Mică a Palatului Culturii

13:30 – 16:00: Manifestare științifică dedicată Școlii Ardelene și Expoziție de carte veche românescă

Organizator: Institutul de Cercetări Socio-Umane „Gheorghe Șincai” al Academiei Române și Biblioteca Județeană Mureș, în colaborare cu Primăria Târgu Mureș

 

Piața Victoriei

17:00 – 19:00 : Festivitatea de inaugurare a Grupului statuar Școala Ardeleană

 

JOI, 23 iunie

Palatul Culturii – Sala Oglinzilor

16:00: Festivitatea de decernare a titlurilor de „Cetățean de Onoare al Municipiului Târgu Mureș” pentru personalități cu merite deosebite

17:30: Concert în Turnul Prefecturii

 

Cetatea Medievală

Bastionul Măcelarilor

18:00: Teatrul Yorick –Spectacol „A Tér” („Spațiul”) de Kocsis István

 

Scenă

18:00: Ceremonia de deschidere – Concert Cor de copii

18:45: Arii celebre din opere și operete

19:30: Concert Tango : Koszika și Tiberius Quartet

20:30: Concert Brio Sonores

21:30: Concert Tóth Gabi

 

VINERI, 24 iunie

Curtea Muzeului de Științele Naturii – strada Horea, nr. 24

10:00 – 14:00: Atelierul de pedagogie muzeală „Să grădinărim puțin” (tehnici de grădinărit). Vizitatorii vor descoperi tehnicile de grădinărit folosite pentru plantarea unor specii decorative, având posibilitatea să-și demonstreze abilitățile în această zonă.

 

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

10:00-15:00

Expoziţie de cărţi pentru copii în limbile română şi maghiară

Jocuri pentru copiii cu dizabilități

Junior Motorsport

Ateliere de lectură pentru copii „De la poveste la joc” – Biblioteca Judeţeană Mureş

Atelier „Micul Grafician”

Joc, veselie și relaxare în spațiul amenajat special pentru copii.

 

Piața Trandafirilor

Târg de artă meșteșugărească – în fiecare zi, până duminică, 26 iunie.

 

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară

10:00 – 14:00: Atelier de pedagogie muzeală: Coronițe din flori de sânziene

12:00 – 14:00 – Ziua Iei – Șezătoare la muzeu cu grupul „Târgu Mureș coase ie”

 

Cetate – Casa Căsătoriilor

10:00 – Nunta de aur

 

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

18:30: Concert acustic Instantén

19:00: Concert acoustic Mel`amour

20:00 Concert acustic Vizi

 

Teatrul de Vară

19:00 – Spectacol de teatru: Tache, Ianke și Cadîr de Victor Ion Popa – Compania „Liviu Rebreanu” a Teatrului Național din Târgu Mureș

 

Cetatea Medievală – Scenă – Talente târgumureșene

16:00

Concert Bronx

Concert Lady and the Tramps

Concert Strikers

Concert Corax

17:30: Concert „Zaraza… și încă zece povești interbelice” cu Alex Moldovan, Daniel Csikos și Ana Maria Galea

18:30: Concert Oamenii Dimineții

19:30: Concert Piramis

21:00: Concert Direcția 5

 

SÂMBĂTĂ, 25 iunie

Calea Artelor  (Strada Bolyai)

11:00 – 22:00: Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului, desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.

 

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

11.00 – 20.00

Atelier de artă stradală

Face-painting

Demonstraţie de arte marţiale

Relaxare în hamacuri

Scaune gigant

Ateliere de confecţionat păpuşi/marionete din legume – Teatrul pentru copii și tineret „Ariel”

Demonstraţie de Artă Medievală – Ordinul Cavalerilor Lup

Atelier de improvizaţie – Jocuri distractive şi atractive, exerciţii de mişcare şi improvizaţie

 

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară

10:00 – 14:00: Atelier de pedagogie muzeala – Motive cusute pe cămașa tradițională

 

Muzeul Județean – Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)

16:00: Expoziția de pictură GYÖRKÖS 100

 

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

18:00: Parada de modă – ArtWise

 

Cetatea Medievală

11:00 – 22:00: Tabără medievală – Asserculis

11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii

16:00 – Farsă populară din Asserculis

 

Scenă

16:30: Ansamblurile de copii „Flori de Mureș” și „Prichindelul”, Ansamblul „Mureșul” – secțiile română și maghiară

19:00: Concert Eternis

19:30: Concert Nagy Maria

20:30: Jurassic Folk: Nicu Alifantis, Mircea Baniciu, Radu Gheorghe și Taraful Folk-Lor

21:30: Spectacol „Inima Lupilor de Foc”

 

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

19:00: Concert Robin and the Backstabbers

20:00: Concert Szintaxis

20:30: Concert Peterfi Bori and the love band

21:30: The Motans

22:30: Paradă de foc

 

DUMINICĂ, 26 iunie

Calea Artelor  (Strada Bolyai)

11:00 – 22:00: Muzică live, artă stradală pentru toate vârstele, loc unde târgumureșenii pot cunoaște talentele mici și mari ale orașului desfătându-se totodată și cu o cafea excelentă.

 

Strada George Enescu – Enescu Chill Zone

11:00: Deschiderea străzii

12:00: Atelier cu textile reciclate – Macrame-Dog Collar cu Orsika

13:15: Deșeurile reprezintă o resursă – Circulo

14:00 – 20:00: Târg de adopții

14:30: Dilema modei cu Nona Clothing

15:30: String Art Workshop

17:00: Cunoaște perspectiva cățelului tău împreună cu Vlad Vancia –  introducere în psihologia canină

 

Parcul Municipal – Parcul Copiilor

11.00 – 20.00:

Expoziţie de maşini de epocă

Demonstraţii de prim-ajutor SMURD, demonstraţii diverse – autovehicule ISU, autovehicule Poliţia Naţională

Picturi, tatuaje, caricaturi

Cabina foto magică

 

Muzeul Județean – Secția de Etnografie și Artă Populară

10:00 – 12:00 – Atelier de pedagogie muzeală – Confecţionarea de steguleţe tricolore

12:00 -13:00 – Ziua Drapelului Național – Expunere: De la drapelul de luptă la drapelul național

 

Cetatea Medievală

11:00 – 22:00: Tabără medievală – Asserculis

11:30 – Povești medievale – spectacol interactiv pentru copii

16:00 – Farsă populară din Asserculis

 

BASTIONUL BLĂNARILOR

17:00: Premierea sportivilor

 

SCENĂ

19:00: Concert Liceul de Artă – Concert Classic Fever – Mădălina Pașol și I Sedici

 

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

17:00: Concert Titan

18:00: Concert Besh`o drom

19:00: Concert Iris – Cristi  Minculescu și Valter&Boro

20:00: Concert Honey beast

21:00: Concert Zdob și Zdub

22:30: Foc de artificii

 

PROGRAMELE CETĂȚII

Bastionul Croitorilor – Teatru Scenă

 

23 iunie, 18:00: Vernisaj expoziție “Gânduri și pasiune Larisa Suciu”

23 iunie, 18:30: Premieră spectacol teatru radiofonic “O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale, regia Liviu Pancu

23 iunie, 19:00: “Avatar” – coregrafia Lect. Univ. Dr. Cristina Iușan, consultant regie Liviu Pancu – Teatrul Scena / Bastionul Croitorilor

23 iunie, 21:30: “Nesimțit sau Filosof” – Dialog între un artist și un jurist: Adi Nemeth vs. Liviu Pancu – dialoguri despre timpul prezent și vremurile apuse.

26 iunie, 22:00: “Nocturne la Scena” creații coregrafice și de mișcare: Jazz/Blues&Acting

23-26 iunie 2022, 17:00: Rondul Gărzii de Mureș în Cetatea Târgu Mureș – turul Cetății, poziții de apărare, Rugăciunea Cavalerilor pe treptele Bisericii Reformate, Onorul Gărzii de Mureș cu salve de tun

23-26 iunie 2022: Expoziție de fotografie “20 ani Teatrul Scena – Cetatea Târgu Mureș”

23-26 iunie 2022: Expozitie de fotografie “Cavalerii Lup respectă Istoria Orașului Târgu Mureș” – drumul de strajă

 

PROGRAMELE MUZEULUI JUDEȚEAN

Vizitare expoziții, program normal de vizitare.  Intrarea va fi liberă în perioada 23-26 iunie:

 

Palatul Culturii, Galeriile de Artă, Sala de Pedagogie Muzeală (etajul II)

23 – 24 iunie – 09:00 – 17:30

25 – 26 iunie – 09:00 – 15:30

 

Secția de Etnografie și Artă Populară

23-24 iunie – 09:00 – 16:00

25 iunie – 09:00 – 14:00

26 iunie – 09:00 – 13:00

 

Secția de Istorie și Arheologie (clădirea muzeului din Cetate)

23-24 iunie: 09:00 – 16:00

25-26 iunie: 09:00 – 13:00

 

PROGRAMUL SPORTIV

SÂMBĂTĂ, 25 iunie

 

Clădire & curte CSM Târgu Mureș

10:00: World Jump – Szász Krisztina

10:00-16:00: Campionat de șah – Fugulyan Gergely

10:00 – 16:00: Esports – Abutnarita Ovidiu

08:00-16:00: Campionat de tir cu arcul – Arcus Online

08:00-16:00: Campionat de tenis – Avantaj Ovidiu

08:00-16:00: Sup & kayak – Outdoor experience

12:00: Fitness – Tőkés Attila

 

Terenuri Complex Weekend

10:00-17:00: Tenis cu piciorul – Gombos Martial Arts/Baroti

10:00-17:00: Minifotbal – Kovács Róbert

10:00-17:00: Streetball – Madaras Álmos

10:00-17:00: Beach volley – Márton András

10:00-17:00: Teqball – Szántó Lóri

10:00-17:00: Tenis de masă – CSS ping-pong

10:00-16:00: Perete de cățărat – Salvamont

10:00-16:00: Concurs înot – Bartalis Károly

10:00-16:00: Hockey – Kui Csaba

 

Platoul Cornești

10:00-15:00: Concurs Cross – Master Ski&Bike

10:00-15:00: Expoziție de mașini – CSM Auto Moto

10:00-15:00: Concurs Skate&Bike

 

DUMINICĂ, 26 iunie

 

Clădire & curte CSM Târgu Mureș

10:00: Fitness – Vér Ervin

11:00: Fitness – Ioana Șulea

08:00 – 16:00: Campionat de tenis

08:00 – 16:00: Sup & Kayak

 

Terenuri Complex Weekend

10:00-17:00: Tenis cu piciorul

10:00-17:00: Minifotbal

10:00-17:00: Streetball

10:00-17:00: Volley

10:00-17:00: Teqball

10:00-17:00: Tenis de masă – CSS

10:00-16:00: Perete de cățărat – Salvamont

10:00-16:00: Concurs înot – Bartalis Károly

10:00-16:00: Hockey – Kui Csaba

 

Platoul Cornești

10:00-15:00: Concurs Cross – Master Ski&Bike

10:00-15:00: Expoziție de mașini – CSM Automoto.

 

msnews

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele articole

Articole Similare