FINALĂ ROMÂNEASCĂ – Wimbledon 2022, Alexia Tatu, campioană la juniori U14, după o victorie 7-6, 6-4 în defavoarea conaționalei Andreea Soare

LUPTA PENTRU TROFEU. Alexia Tatu (14 ani) a câștigat finala junioarelor U14 la Wimbledon 2022, după ce a învins o altă româncă, Andreea Diana Soare (15 ani), scor 7-6 (2), 6-4.

La capătul unei finale 100% românească, Alexia Tatu și-a respectat statutul de favorită. Jucătoarea din Buzău s-a impus 7-6, 6-4 la capătul unei finale care durat o oră și 29 de minute.

Alexia a făcut un meci excelent, reușind mai multe puncte direct câștigătoare decât Soare (19-7), iar la final a avut mai puține greșeli neforțate (32-38).

Tatu a reușit o performanța spectaculoasă în această ediție de la Wimbledon: a câștigat turneul fără să piardă vreun set.

De partea cealaltă, cele două seturi pierdute în finala de azi au fost primele cedate de Andreea Diana Soare.

În grupe, cele două sportive din țara noastră au obținut numai victorii. Astfel, Alexia Ioana Tatu le-a învins pe Giselle Isabella Guillen (Australia), cu 6-2, 6-4, pe Marianne Angel (Mexic), cu 3-6, 6-0, 10-2 și pe Arabella Loftus (Marea Britanie, favorita numărul 7), cu 6-1, 6-0.

La rândul său, Andreea Diana Soare a câștigat partidele cu Aishwaraya Jadhav (India), scor 6-3, 6-2, cu Aishi Das (Noua Zeelandă), scor 6-4, 6-4 și cu Mika Stojavljevic (Marea Britanie), scor 1-6, 6-4, 10-3.