FOTBAL – Unirea Ungheni a învins echipa de Liga a 4-a Kinder Sângeorgiu de Mureş și s-a calificat în turul II al Cupei României

0
109

REZULTATE CUPA ROMÂNIEI 2021-2022. În prima etapă națională a Cupei României 2021-2022, au intrat în joc două echipe murșene: ACS Kinder Sângeorgiu de Mureş (Liga a 4-a, desemnată reprezentanta AJF Mureș) și Unirea Ungheni (Liga a 3-a). Cele două echipe au jucat între ele, criteriul de împerechere stabilit de FRF pentru această fază a competiției fiind cel geografic. Meciul, disputat miercuri, 28 iulie 2021, pe stadionul din Gornești, baza clubului din Sângeorgiu de Mureș, desemnată gazda meciului.

 

Echipa de ligă superioară, CS Unirea Ungheni, s-a impus prin golurile marcate nou-veniții Sebastian Culda (2 goluri) și Victor Astafei (1 gol), calificându-se în turul 2 al competiției. ASC Kinder Sângeorgiu de Mureş – CS Unirea Ungheni 2018: 0-3, au marcat / Sebastian Culda (2 gol), Victor Astafei (1 gol).

 

Echipa de Liga a III-a are un nou antrenor principal în acest sezon, pe Dan Stupar, și a adus câțiva jucători cu experiență, care au confirmat în cea de-a treia divizie valorică din fotbalul românesc, pe Florin Istrate (32 ani, de la SCM Zalău), pe Victor Stelian Astafei (34 ani, de la CSM Reșița) și pe Sebastian Valeriu Culda (25 de ani). Ultimul, originar din Alba Iulia, jucător de profil ofensiv (este mijlocaș, dar poate activa și ca atacant), este jucătorul Astrei Giurgiu, cu care a debutat în Liga 1, dar a fost împrumutat rând pe rând la SCM Zalău (în sezonul trecut a fost golgheterul acestei echipe) și Metaloglobus Bucureşti (a mai jucat și la Unirea Alba Iulia).

 

În turul 1 al acestei ediții a Cupei României au fost înscrise 82 de echipe (34 de cluburi calificate din faza pe județ şi 48 din Liga 3), însă din cele 41 de partide stabilite de FRF pe criteriu geografic s-au disputat doar 38, în 3 jocuri câștigătoarea stabilindu-se la “masa verde” (s-au calificat fără joc, după ce adversarele au declarat forfait s-au n-au putut îndeplini condițiile de desfășurare impuse de regulament, Recolta Gheorghe Doja, CSM Alexandria și Avântul Periam).

 

Turul II al Cupei României va avea loc în 11 august 2021. În turul II se vor disputa 38 de meciuri – vor participa 76 de echipe: cele 41 de echipe calificate din faza I, şi altele 35 din Liga 3.

 

Iată rezultatele complete ale primului tur al Cupei României 2021-2022 (echipele accentuate s-au calificat în turul II):

 

* Armata Aurul Brad – CS Hunedoara: 4-5

* ACS Poli Timişoara – CSM Deva: 3-6 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)

* ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş: 0-2

* CS Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii: 1-2

* Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix: 1-3

* Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea: 2-1

* Sportul Beclean – Someşul Dej: 1-3

* ACS Floreşti – Sănătatea Cluj: 2-5 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)

* ASCF Lăpuşul Românesc – Progresul Şomcuta Mare: 0-2

* Ştiinţa Beltiug – CSM Satu Mare: 0-5

* Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei: 0-5

* Voinţa Stremţ – CS Ocna Mureş:  2-0

* Industria Galda – AFC Unirea 1924 Alba Iulia: 2-0

* ACS Steagu Roşu Braşov – Kids Tâmpa Braşov: 0-2

* FC Avrig – Olimpic Cetate Râşnov: 4-1

* Kinder Sângeorgiu de Mureş – CS Unirea Ungheni: 0-3

* Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc: 0-6

* Inter Aninoasa – FC Pucioasa: 2-7

* Asalt Bucureşti – ACSM Olteniţa: 8-0

* Viitorul Curiţa – CSM Bacău: 2-0

* Moldova Cristești – Dante Botoşani: 1-4

* CSM Paşcani – Huşana Huşi: 1-3

* Juniorul Suceava – Şomuz Fălticeni: 2-3

* CSM Vaslui – Sporting Juniorul Vaslui: 0-3

* Victoria Traian – Viitorul Ianca: 2-4

* Pescăruşul Sarichioi Junior – Sportul Chișcani: 1-2

* CS Năvodari – Gloria Albeşti: 4-0

* Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti: 1-6

* Phoenix Poşta Câlnău – CSO Plopeni: 1-3

* Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc: 4-2

* Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu: 6-5 după lovituri de la 11 m (2-2 după 90 și 120 de minute)

* CS Făurei – Agricola Borcea: 5-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute)

* CS Brăneşti – CS Tunari: 0-2

* ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni: 4-6 după lovituri de la 11 m (2-2 după 90 și 120 de minute)

* CS Cârcea – Petrolul Potcoava: 1-0

* Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti: 1-3

* Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu: 1-3

* Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani: 1-3

* Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam: 0-3 (la ”masa-verde”, gazdele nu și-au reluat pregătirea și nu s-au prezentat la meci)

* Maxima Hobaia – CSM Alexandria: 0-3 (la ”masa verde”, gazdele nu au avut ambulanță, medic și viză medicală pe carnetele jucătorilor).

* Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja:  0-3 (la ”masa verde”, gazdele nu au avut al doilea medic).

 

* Foto: @ Unirea Ungheni

 

Andrei TUDORAN



ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului msnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.

LĂSAȚI UN MESAJ