Încă două medalii pentru România la Campionatele Mondiale de înot de juniori

SPORT. Înotătorii români de juniori au mai obținut două medalii, argint la ștafeta mixtă 4×100 liber și bronz prin Vlad Stancu la 800 m liber, la Campionatele Mondiale de înot de juniori de la Lima, Peru.

Ştafeta mixtă, formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea, s-a clasat pe locul al doilea la proba 4×100 m liber, în 3:30:39, depășită de Ungaria, 3:30:03, în timp ce Italia s-a clasat pe locul al treilea, 3:32:54.

În serii, România, vicecampioană europeană de juniori în această vară la Otopeni, a înregistrat cel mai bun cronometraj (3:31:58).

La 800 m liber, Vlad Stancu a cucerit bronzul, marcând în 7 min 56 sec 14/100. Aurul i-a revenit spaniolului Carlos Garach Benito (7:52:73), iar argintul turcului Batuhan Filiz (7:55:61).

Bianca Costea s-a clasat pe locul 4 în finala probei feminine de 100 m liber, fiind cronometrată cu un timp de 56 secunde și 21/100, la 29/100 distanță de medalia de bronz.

Patrick Sebastian Dinu a ratat calificarea în finala probei de 50 m liber, clasându-se pe locul 14 în semifinale, cu 23 sec și 41/100.

Bilanțul României la Campionatele Mondiale de juniori este de cinci medalii până acum (2-2-1): medaliile de aur au fost câștigate la proba de ștafetă 4×100 m liber masculin (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Stefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) și de David Popovici (200 m liber), argintul a fost obținut de Vlad Stancu (400 m liber) și ștafeta mixtă 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea), în timp ce bronzul a fost adus. de Vlad Stancu (800 m liber).