INVINCIBILĂ – Fángli Henrietta, a treia medalie de aur la Naționale, a câștigat toate probele de bras: Daniel Nicușan, al doilea titlu de campion național la bras

NATAȚIE – CAMPIONATELE NAȚIONALE. Vineri, 25 martie 2022, în a treia zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin olimpic de la Bacău, Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureș) a câștigat cea de-a treia medalie de aur și cel de-al treilea titlu de campioană națională, după ce s-a impus categoric și în proba de 200 m bras. Practic, sportiva târgumureșeancă a câștigat toate probele de bras, un stil pe care-l domină la nivel național: 50 m (record personal), 100 m (record național), 200 m (record personal).

Fángli a câștigat proba de 200 m bras cu timpul 02:33:60 (record personal), fiind urmată pe podium de Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) cu 02:35:28 și Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) cu 02:42:16.

De asemenea, vineri, Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş, sportiv originar din Pitești) a obținut a doua medalie de aur, în proba de 100 m bras, după titlul de campion național la 200 m bras obținut în prima zi și titlul de vicecampion național la 50 m bras obținut în a doua zi a competiției. Nicușan Daniel a câștigat proba de 100 m cu timpul de 01:03:37 (record personal), depășindu-i pe Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) – 01:03:79 și Mihai Iacob (CSM Piteşti) – 01:04:77.

* Foto: @CSM Târgu Mureș