LA REMONTADA – Sirius Târgu Mureș câștigă în prelungiri meciul cu Municipal Alexandria, după ce a recuperat o diferență de 14 puncte

0
70

LIGA NAȚIONALĂ – BASCHET. Sâmbătă, 19 februarie 2022, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș, în meci contând pentru etapa a 21-a a Ligii naționale de baschet feminin, BC Sirius Mureşul Târgu Mureş a câștigat, cu 89-84 (15-16, 23-28, 18-23, 20-9, 13-8), cu CS Municipal Alexandria.

Un meci în care mureșencele au jucat împotriva unei dintre cele mai constante echipe din campionat, clasată în acel moment pe locul 2 și calificată în Final Four în Cupa României. În pofida diferenței din clasament, meciul era prognozat ca fiind extrem de echilibrat, ca și cel din tur, când Municipal a câștigat la Alexandria doar cu 67-64 (partida s-a desfășurat în etapa a 8-a, în noiembrie 2021).

Oaspetele s-au instalat la conducerea partide, având o diferență de 8 puncte (2-10),  anihilată de gazde, care au egalat la 10. Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim al oaspetelor (15-16), acestea distanțându-se în cel de-al doilea sfert la 6 puncte (38-44 – scorul reprizei a doua a fost 23-28), după ce târgumureșencele au egalat la începutul reprizei (21-21).

În cel de-al treilea sfert, Crăciunescu contribuie decisiv la distanțarea Alexandriei la 67-56, iar în ultima repriză, după ce diferența a crescut la 14 puncte în favoarea oaspetelor (56-70), părea că nu se mai pune problema învingătoarei. Însă Sirius a avut o revenire fantastică și au recuperat diferența, reușind chiar să conducă cu 2 minute înaintea finalului (cu 72-71).

Meciul s-a încheiat cu aruncările libere ale lui Griffin, iar mureșencele au egalat la 76 și au dus meciul în prelungiri, conducând în toată repriza suplimentară (încheiată cu 13-8) și câștigând o partidă care părea pierdută.

Pentru târgumureșence au punctat: Ruth Helena Sherrill (25 puncte), Alexis Monique Cortez (20 puncte), Dalishia Denisa Griffin (19 puncte), Ruxandra Diana Chiș (8 puncte), Andreea Feises (5 puncte), Rebecca Raluca Lipovan (4 puncte), Sara Solyom și Cristina Badi (câte 3 puncte), Czimbalmos Timea (2 puncte). De la oaspete s-au remarcat Cătălina Nicoleta Crăciunescu (25 puncte), Myriam Estela Lara Ackerman (15 puncte), Analyss Renee Benally, Mihaela Burcică și Alexis Pomaika’i Pana (câte 13 puncte).

În etapa următoare, a 22-a, BC Sirius joacă în 23 februarie, în deplasare, la București, cu Rapid (echipă clasată acum pe locul 11 (cu doar 2 victorii din 19 meciuri).

* Foto: @Zsoli Jeffwarder – JW Photo