MEDALIE – Înotătorul Daniel Nicușan (CSM Târgu Mureș), argint la Cupa României în proba în care deține titlul de campion național

0
70

NATAȚIE. Vineri, 3 iunie 2022, sportivul Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) a obținut medalia de argint în proba de 100 m bras la Cupa României la înot pentru seniori în bazin de 50 de metri, competiţie găzduită de Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte.

Înotătorul mureșean, în vârstă de 21 de ani, originar din Pitești, a fost devansat doar de sportivul clubului Politehnica Timișoara, Emil Dacaneț, cu mai puțin de o jumătate de secundă. În martie 2022, la Campionatul Național în bazin de 50 de metri, Nicușan a câștigat probele de 100 m bras (01:03:37) și 200 m bras (02:19:42) și s-a clasat pe locul 2 în proba de 50 m bras (00:28:82), câștigând și o medalie de bronz în proba 200 m mixt (02:06:93). La această competiție, Nicușan, care a fost recrutat de Universitatea Maryland – Baltimore County (SUA), s-a clasat al treilea în proba de 50 m bras, câștigând medalia de bronz.