MEDALII PENTRU ROMÂNIA – Petrina Pivniceru, dublă medaliată la Campionatul Balcanic de Atletism de Juniori de la Denizli, Turcia

SPORT. Hunedoreanca Petrina Pivniceru a reprezentat România și a câștigat titlul de campioană Balcanică de Atletism de Juniori la Denizli – Turcia, la proba de ștafetă 4 x 100 m – 45,70.
De asemenea ea a câștigat și medalia de bronz la proba de 200 m – 25.18 iar la 100 m a ocupat locul VI cu timpul de 12.25.

Petrina a participat la campionat alături de colegul ei hunedorean Pop Adelin Daniel (campionul național la proba de 800 m în 2021). El a obținut locul IV la proba de 800 m, cu timpul 1.52.66, fiind o cursă grea, la probă concurând cu sportivi mai în vârstă.

Cei doi sportivi hunedoreni sunt antrenați de profesorii Ștefan Beregszaszy și Florin Bucur, la Clubul Sportiv Școlar Hunedoara.