PERFORMANȚĂ – Fángli Henrietta (CSM Târgu Mureş), campioană națională la 50 metri bras

0
421
Fángli Henrietta

CAMPIONATUL NAȚIONAL. Fángli Henrietta (Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureş) a cucerit medalia de aur în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc. Fángli s-a impus după o cursă extrem de disputată în care a depășit-o cu o sutime de secundă pe sportiva orădeană Ingrid Huszar. La ediția de anul trecut, Fángli s-a clasat pe locul 2 în proba de 50 m bras.

Iată clasamentul omologat al probei de 50 m bres din proba feminină a Campionatului Național de înot în bazin scurt:

1. Fángli Henrietta (CS Municipal Târgu Mureş) 00:32:66
  2. Ingrid Huszar (CS Crişul Oradea) 00:32:67
  3. Andreea Ioana Popescu (CS Municipal Arad) 00:32:95

Fángli s-a clasat pe locul 1 la această probă și luna trecută, în Cupa României la natație, iar în primăvară s-a clasat pe locul 3 la Campionatele Internaționale de Înot ale României și pe locul 2 la Campionatele Naționale de Înot în bazin de 50 de metri.