RESTANȚĂ CÂȘTIGATĂ – Sirius Târgu Mureș, locul 6 în Liga națională după victoria categorică din meciul cu Municipal Târgoviște

0
30

LIGA NAȚIONALĂ – BASCHET. Miercuri seara, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș, BC Sirius Mureşul Târgu Mureş a învins CS Municipal Târgovişte cu 74-58 (14-17, 22-14, 17-11, 21-16). Partida a contat pentru etapa a 14-a a Ligii naționale de baschet feminin (meci restant). După un prim sfert mai puțin reușit, gazdele, impulsionate de Chiș, Lipovan și americanca Sherrill (toate trei cu câte 6 pase decisive), au câștigat detașat celelalte trei reprize și s-au impus la final cu o diferență de 18 puncte.

Pentru târgumureșence au punctat  Ruth Helena Sherrill (27 puncte), Rebecca Raluca Lipovan (17 puncte), Solyom Sara (14 puncte), Cristina Badi și Ruxandra Diana Chiș (cu câte 7 puncte), Feises Andreea și Czimbalmos Timea (câte 1 punct). De la oaspete s-au remarcat Ancuţa Stoenescu (20 puncte) și Teodora Georgiana Dumitru (12 puncte).

În urma acestui meci, Sirius ocupă locul 6 în Liga națională, în cele 19 partide disputate obținând 29 de puncte (10 victorii și 9 înfrângeri). Târgumureșencele vor disputa următorul meci din Liga națională sâmbătă, 12 martie, în cadrul etapei 24 urmând să întâlnească pe teren propriu CS Universitatea Cluj-Napoca (echipă clasată pe locul 8).