SFERTURI DE FINALĂ – Sirius Târgu Mureș, egal la Alexandria în Cupa României și păstrează prima opțiune de calificare în semifinalele competiției

0
58

BASCHET – CUPA ROMÂNIEI. Miercuri, 29 decembrie 2021, în Sala Sporturilor din Alexandria, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin, CS Municipal Alexandria a încheiat la egalitate, 64-64 (20-22, 15-10, 8-20, 21-12), partida cu BC Sirius Târgu Mureş. Târgumureșencele, care păstrează prima opțiune de calificare în semifinale, au pierdut în ultimul sfert cele 9 puncte cu care intraseră în avantaj, după ce s-au impus în 2 din primele 3 reprize.

Pentru BC Sirius Târgu Mureş au punctat Dalishia Denisa Griffin (17 puncte), Ruth Helena Sherrill (15 puncte), Rebecca Raluca Lipovan (11 puncte), Ruxandra Diana Chiș (10 puncte), Tanita Latesha Allen (7 puncte), Cristina Badi și Sara Solyom (câte 2 puncte). De la gazde s-au remarcat Myriam Estela Lara Ackerman (16 puncte), Analyss Renee Benally (13 puncte) și Mihaela Ileana Burcică (11 puncte).

CS Municipal Alexandria – BC Sirius Târgu Mureş: 64-64 (20-22, 15-10, 8-20, 21-12). Returul este programat pe 6 ianuarie, de la ora 18, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș.