Spania – Franța 2-1! ”Furia Roja” se califică în finala EURO 2024

EURO 2024. Naționala Spaniei, sub conducerea lui Luis de la Fuente, a reușit să se califice în finala Campionatului European 2024, unde va înfrunta învingătoarea duelului dintre Anglia și Olanda. Într-un meci intens disputat împotriva Franței, Spania a triumfat cu scorul de 2-1, demonstrându-și încă o dată forța ofensivă și capacitatea de a reveni în momente dificile.

Cronologia meciului
Min. 1: Meciul a început în forță, ambele echipe fiind dornice să își impună ritmul încă din primele minute.

Min. 6: Prima mare ocazie pentru Spania! Fabian Ruiz lovește cu capul din șase metri, dar mingea trece peste poartă.

Min. 9: Franța deschide scorul! Randal Kolo Muani fructifică o centrare perfectă de la Kylian Mbappe și trimite mingea în poartă cu capul, aducându-i pe francezi în avantaj.

Min. 21: Egalare Spania! Lamine Yamal lovește superb de la distanță, trimițând mingea direct în plasă și aducând speranța în tabăra iberică.

Min. 25: Spania preia conducerea! Dani Olmo pătrunde în careu și șutează, mingea este deviată de Jules Kounde și intră în poartă, stabilind scorul la 2-1.

Min. 45+2: Pauză. Scorul rămâne 2-1 în favoarea Spaniei.

A doua repriză
Min. 46: Începe a doua repriză, cu Franța încercând să revină în joc.

Min. 57: Prima schimbare la Spania: Dani Vivian intră în locul lui Jesus Navas.

Min. 62: Franța efectuează mai multe schimbări pentru a aduce un plus de energie: Rabiot, Kante și Kolo Muani sunt înlocuiți de Barcola, Griezmann și Camavinga.

Min. 79: Ousmane Dembele este înlocuit de Olivier Giroud la Franța.

Min. 81: O altă ocazie pentru Spania! Lamine Yamal șutează de la marginea careului, dar mingea trece peste poartă.

Min. 86: Ocazie uriașă pentru Franța! Mbappe reușește o cursă spectaculoasă, șutează din careu, dar mingea trece peste poartă.

Min. 90+3: Schimbări la Spania: Lamine Yamal și Nico Williams sunt înlocuiți de Martin Zubimendi și Ferran Torres.

Min. 90+5: Franța are ultima mare ocazie! Antoine Griezmann trimite cu capul din careu, dar mingea se duce peste poartă, menținând scorul final la 2-1 pentru Spania.

Atât Spania, cât și Franța au avut un parcurs dificil până în semifinale. Spania a impresionat printr-o forță ofensivă de invidiat, marcând de 11 ori în cele cinci meciuri jucate. În optimi, ibericii au eliminat Georgia cu 4-1, iar în sferturi au trecut dramatic de Germania, cu 2-1 după prelungiri, grație unui gol marcat în minutul 119 de Mikel Merino.

De partea cealaltă, Franța a impresionat prin forța defensivă, primind doar un gol în tot turneul, din penalty. În optimi, au trecut de Belgia cu 1-0, iar în sferturi au eliminat Portugalia la loviturile de departajare, scor 0-0 (5-3).

Ultimul meci între cele două echipe a avut loc în semifinalele Ligii Națiunilor, unde Franța s-a impus cu 2-1, prin golurile lui Karim Benzema și Kylian Mbappe.

Statisticile întâlnirilor anterioare
În total, Spania și Franța s-au întâlnit de 15 ori. Franța a obținut șapte victorii, Spania șase, iar două meciuri s-au terminat la egalitate.

Finala
Spania va juca în finală împotriva învingătoarei dintre Anglia și Olanda, meci programat la o zi distanță. Echipa lui Luis de la Fuente a demonstrat că are forța și determinarea necesare pentru a lupta pentru titlul european, iar fanii așteaptă cu nerăbdare deznodământul acestui turneu spectaculos.