APRECIERE – Actorul László Csaba de la Teatrul Naţional Târgu Mureş, premiat la Gala UNITER, cel mai prestigios eveniment al teatrului românesc

0
79
László Csaba (Credit Foto: Bereczky Sándor)

PREMIUL UNITER. Actorul László Csaba (43 de ani) de la Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós” a câștigat premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar la cea de-a XXX-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, pentru rolul feminin Zita Szilveszter din spectacolul „Grand Hotel Pasărea Retro”, textul şi regia Radu Afrim (care a avut premiera la 8 ianuarie 2021). Premiile UNITER ((Uniunea Teatrală din România) sunt cele mai prestigioase din domeniul teatrului din țara noastră.

 

La ediția din acest an, a 30-a, dedicată fostului președinte UNITER, Ion Caramitru, și care a avut loc la Palatul Culturii din Bistriţa, i-a avut în juriul de nominalizări pe criticii de teatru Alina Epîngeac, Doina Papp şi Maria Zărnescu. Spectacolele care au intrat în jurizare sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2021.

 

La categoria Cea mai bună regie, printre cele trei nominalizări a fost și cea a lui Fehér Balázs Benő, pentru regia spectacolului „Iarba roşie” de Boris Vian (o tragicomedie care a avut premiera la 26 august 2021 la Teatrul Naţional Târgu Mureş).

 

Iată care au fost nominalizările (câte 3/categorie) și câştigătorii (accentuați):

 

Cel mai bun spectacol

  • „Hoţii”, scenariul dramatic după piesa lui Friedrich Schiller de Réka Dunkler şi Florin Vidamski, regia Florin Vidamski, Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc
  • „Macbett” de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
  • „Plugarul şi Moartea” de Johannes von Tepl, dramatizarea şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

 

Cea mai bună regie

  • Balázs Benő Fehér pentru regia spectacolului „Iarba roşie” de Boris Vian, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
  • Radu Iacoban pentru regia spectacolului „Viţelul de aur” de Ilf şi Petrov, Teatrul „Maria Filotti”, Brăila
  • Horia Suru pentru regia integralei „Trilogia Minelor” de Csaba Székely, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti

 

Cea mai bună scenografie

  • Cosmin Florea pentru scenografia spectacolului „Trei piese triste”, după Maurice Maeterlinck, scenariul şi regia Radu Afrim, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
  • Cristina Milea pentru scenografia spectacolului „Steaua fără nume”, adaptare după Mihail Sebastian, regia Cristian Ban, Teatrul „Maria Filotti” Brăila
  • Matej Sýkora pentru decorul spectacolului „Hoţii”, scenariul dramatic după piesa lui Friedrich Schiller de Réka Dunkler şi Florin Vidamski, regia Florin Vidamski, Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

 

Cel mai bun actor în rol principal

  • Tudor Cucu Dumitrescu pentru rolul Alan Strang din spectacolul „Equus” de Peter Shaffer, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Teatrul „Stela Popescu”, Bucureşti
  • Marius Turdeanu pentru rolul Verşinin Alexandr Ignatievici din spectacolul „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Andrei şi Andreea Grosu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
  • Lóránd Váta pentru rolul Lopahin Iermolai Alexeevici din spectacolul „Livada de vişini” de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

 

Cea mai bună actriţă în rol principal

  • Diana Buluga pentru rolul Andreea Tomuţă din spectacolul „Nu mai ţine linia ocupată” de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazăr, Teatrul Naţional Cluj-Napoca
  • Nicoleta Lefter pentru rolul Svetlana Allilueva din spectacolul „Aici Moscova” de Iulia Pospelova, regia Catinca Drăgănescu, unteatru Bucureşti
  • Ana Bianca Popescu pentru rolul Maria din spectacolul „Maria de Buenos Aires”, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu, Teatrelli Bucureşti

 

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Csaba László pentru rolul Zita Szilveszter din spectacolul „Grand Hotel Pasărea Retro”, textul şi regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
  • Bogdan Nechifor pentru rolurile din integrala „Trilogia Minelor” de Csaba Székely, regia Horia Suru, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti
  • Vlad Udrescu pentru rolurile din spectacolul „câine cu om. câine fără om”, texte de Lia Bugnar, Dan Coman, Simona Goşu, Maria Manolescu, Oana Pellea, Radu Tudoran şi Radu Afrim, regia, video şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Silvana Negruţiu pentru rolurile din spectacolul „Disco ’89: Cele 7 morţi ale Mihaelei Runceanu”, textul şi regia Catinca Drăgănescu, Apollo 111 Bucureşti
  • Gabriela Popescu pentru rolul Fraulein Schneider din spectacolul „Cabaret”, libretul de Joe Masteroff, după piesa lui John Van Druten şi povestirile lui Christopher Isherwood, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu, Teatrul Odeon Bucureşti
  • Tamara Popescu pentru rolurile din spectacolul „câine cu om. câine fără om”, texte de Lia Bugnar, Dan Coman, Simona Goşu, Maria Manolescu, Oana Pellea, Radu Tudoran şi Radu Afrim, regia, video şi universul sonor Radu Afrim, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

 

Critică teatrală

  • Călin Ciobotari
  • Anca Haţiegan
  • Cristina Modreanu

 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

  • „Cazul Tudor Vladimirescu”, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, Societatea Română de Radiodifuziune şi Teatrul „Elvira Godeanu” Târgu Jiu
  • „Radio Noir. Povestiri poliţiste”, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Mihnea Chelaru, Societatea Română de Radiodifuziune
  • „Un secol de teatru românesc la Chişinău – Revanşa memoriei interzise”, scenariul Mariana Onceanu, adaptarea radiofonică Magda Duţu, regia artistică Petru Hadârcă, Societatea Română de Radiodifuziune

 

Cel mai bun spectacol de teatru TV / teleplay

  • „Mantaua”, după Nikolai V. Gogol, regia Alexandru Lustig, TVR1
  • „Repetiţie de seară” de Csaba Kiss, regia Csaba Kiss şi Daniel Şerbănică, Casa de Producţie TVR
  • „Ziua Z” de Ionuţ Sociu, regia Bobi Pricop, Teatrul de Stat Constanţa

 

Debut

  • Oana Jipa pentru rolul Connie din spectacolul „Efecte secundare” de Lucy Prebble, regia Vlad Bălan, unteatru Bucureşti
  • Irisz Kovacs pentru regia spectacolului „8 taţi” de Tina Müller, Teatrul de Stat Constanţa
  • Réka Oláh şi Fanny Nagy pentru scenografia spectacolului de teatru-vitrină „Pe perioadă nedeterminată”, regia Vladimir Anton, Teatrul “Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

 

Pe baza propunerilor teatrelor şi a membrilor, Senatului UNITER a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă: Ion Caramitru – In memoriam

Premiul pentru întreaga activitate actriţă: Dana Dogaru

Premiul pentru întreaga activitate actor: Virgil Ogăşanu

Premiul pentru întreaga activitate regie: Andrei Belgrader – In memoriam

Premiul pentru întreaga activitate scenografie: Adriana Grand.

 

* Foto: @Sándor Bereczky via Teatrul Național Târgu Mureș

 

msnews



ATENȚIONARE! * Articolele de pe acest site sunt proprietatea autorului msnews.ro și sunt protejate de Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Conținutul fiecărui articol poate fi preluat în limita a 500 de caractere, cu citarea sursei și inserarea vizibilă a link-ului către articolul respectiv. În caz contrar, autorul textului preluat fără respectarea condițiilor se va adresa instanțelor de judecată. Vă mulțumim pentru înțelegere.

LĂSAȚI UN MESAJ