CRONICĂ DE MECI – Unirea Ungheni a încheiat victorioasă seria meciurilor de pregătire și se pregătește de reluarea campionatului

0
355

FOTBAL – UNGHENI. Sâmbătă, 6 martie 2021, de la ora 13.00, la Ungheni, echipa locală a susținut ultimul meci de pregătire din pauza competițională de iarnă, cu SCM Zalău, liderul seriei a 10-a din Liga a III-a. A fost un fel de revanșă a meciului de la final de februarie, disputat la Zalău, când cele două echipe au încheiat la egalitate, 2-2.

Sălăjenii, care tocmai au trecut peste o serie nefastă de 4 meciuri fără victorie în amicale, veneau după o victorie obținută miercuri, 3 martie, cu sătmărenii din Liga a IV-a Recolta Dorolţ, dând semne de revenire la forma din prima parte a sezonului, deși antrenorul Marius Pașca nu putea conta pe 6 titulari (accidentați: portarul Tudor Mare și jucătorii Alin Mutu, Raul Stanciu, Logon Romaric, Bogdan Vişan şi Sergiu Pop).

Prima repriză a fost relativ echilibrată, mureșenii făcând un bun meci tactic în aparăre și închizând culoarele de atac ale adversarei – practic, zălăuanii au avut o singură ocazie semnificativă, imediat după înlocuirea lui Culda, accidentat, cu Duma, în minutul 18, când mijlocașul Mihai Forna a șutat din interiorul careului, dar portarul Feier a respins în corner, salvându-și echipa de la un scor nemeritat (după aspectul jocului).

În repriza a doua, elevii lui Adrian Pop au și concretizat pe tabela de marcaj jocul bun, înscriind de două ori, prin David Potor (în min. 78) şi Roberto Rotaru (în min. 82), din pasa aceluiași Potor (de altfel, Potor putea înscrie o dublă, spre finalul jocului, dominat categoric de mureșeni, mai având o bună șansă de gol). Scor final: Unirea Ungheni – SCM Zalău 2-0 (0-0).

Iată care au fost rezultatele celor 8 meciuri de pregătire disputate în pauza competițională de iarnă de echipa mureșeană de Liga a III-a Unirea Ungheni 2018, serie încheiată cu 2 victorii, un egal și 5 înfrângeri (partea optimistă este că rezultatele pozitive au venit pe finalul perioadei, ceea ce conduce spre ideea că relațiile de joc au reușit să se cristalizeze):

• 27 februarie, Treznea: SCM Zalău – CS Unirea Ungheni 2018: 2-2 (0-1);
  • 6 martie, Ungheni: CS Unirea Ungheni 2018 – SCM Zalău: 2-0 (0-0).

Unirea Ungheni 2018 joacă primul meci oficial din 2021 în 12 martie, pe teren propriu, unde întâlnește în etapa a 11-a a Seriei a 9-a a Ligii a III-a CSO Cugir, echipa de pe locul 2 (Unirea ocupă locul 4 după 10 etape, cu 17 puncte obținute din 5 victorii și 2 egaluri).

* Foto generică: @ Pixel ProSport via CS Unirea Ungheni 2018